Rodzaje masaży

Masowanie jest zabiegiem leczenia różnych problemów zdrowotnych, polegający na tarciu skóry i odkształcaniu tkanek miękkich ludzkimi rękoma. Do dziś rozwinęło się wiele technik i rodzajów masażu pleców, w zależności od przyczyny ich dolegliwości.

 

MASAŻ KLASYCZNY

 

Masaż klasyczny – najpowszechniejszy spośród masaży, którego konkretne techniki mają lecznicze działanie na tkanki miękkie i stawy kręgosłupa oraz na całe ciało. Można go stosować na cały kręgosłup lub na jego poszczególne odcinki (lędźwiowy, piersiowy, szyjny).

Sposób na odprężenie, bóle mięśni i poprawę kondycji skóry. Masaż klasyczny korzystnie wpływa na skórę. Pobudza pracę układu pokarmowego, a w efekcie usuwa nadmiar wody oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Dotlenia mięśnie i skórę, reguluje krążenie oraz utrzymuje skórę w dobrej kondycji.

Masaż klasyczny jest również metodą wspomagania leczenia różnych schorzeń – dermatologicznych, ginekologicznych bądź związanych z mięśniami czy narządami ruchu. Najczęściej wykonuje się masaż kręgosłupa lędźwiowego. Wynika to z faktu, że najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami są bóle okolicy dołu pleców, które wynikają głównie z ze zmian zwyrodnieniowych i ich następstw takich jak dyskopatia.

 


 

MASAŻ REHABILITACYJNY

 

Masaż rehabilitacyjny stosowany w rehabilitacji kręgosłupa, karku, kończyn górnych i dolnych rozluźnia i odżywia mięśnie, działa przeciwbólowo oraz relaksuje cały organizm. Jest jedną z wielu metod fizjoterapii w leczeniu różnych dolegliwości układu kostno-mięśniowego.

 


 

MASAŻ LIMFATYCZNY

 

Masaż limfatyczny - limfa to inaczej chłonka, która zalicza się do najważniejszych płynów ustrojowych naszego organizmu. Zastój limfy prowadzi do obrzęknięcia tkanek i jej usunięcia z tkanki. Obrzękowi limfatycznemu często towarzyszy przewlekły stan zapalny tkanek. Wówczas z pomocą przychodzi zabieg limfatyczny np. masaż limfatyczny nóg, który niesie ze sobą wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia.

 


 

MASAŻ ODCHUDZAJĄCY

 

Masaż odchudzający jest jedną z odmian masażu klasycznego. Efekt modelowania sylwetki można uzyskać dzięki rozbiciu i rozdrobnieniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Dzięki intensywnemu masowaniu, oklepywaniu i uciskaniu limfa w organizmie zostaje równomiernie rozprowadzona, dzięki czemu w obwodach może ubyć kilka centymetrów. Jednak, bez połączenia zabiegów ze zdrowo zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, nie osiągnie się widocznych rezultatów.

 


 

MASAŻ IZOMETRYCZNY

 

Masaż izometryczny jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, stosowanym u osób, u których doszło do częściowego zaniku bądź znacznego osłabienia mięśni. Masaż izometryczny stosuje się również profilaktycznie – jako rodzaj masażu relaksacyjnego. Należy on do krótkich zabiegów, które jednak należy wykonywać często. Masaż izometryczny oznacza taki, który nie zmienia odległości między punktami, a więc pozostaje w bezruchu. Na tym braku ruchu właśnie opiera się cel wykonywania masażu izometrycznego. Chodzi bowiem o to, by za jego pomocą osłabiony mięsień wrócił do swojej siły i masy, bez konieczności wykonywania ćwiczeń przez osobę poddawaną zabiegowi. Dzięki powstaniu skurczu izometrycznego mięśnia, który wywołuje się przez przyłożenie ręki jako obciążenia zewnętrznego lub przez skurcz dowolny. W czasie trwania skurczu izometrycznego napięcie mięśnia wzrasta do około 80-90 procent wartości maksymalnej, a jednocześnie jego przyczep początkowy i końcowy nie zmieniają swojego położenia – długość mięśnia pozostaje bez zmiany, a w stawie nie powstaje ruch. Masaż izometryczny przywraca masy i siłę mięśniom.

 


 

MASAŻ SPORTOWY

 

Masaż sportowy to skuteczny sposób na niektóre kontuzje i utrzymanie dobrej formy w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Masaż sportowy wspomaga także organizm przed wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie i po uprawianiu sportu. Pomaga usunąć zakwasy, usuwa napięcie mięśni, relaksuje i regeneruje organizm po wysiłku. Nie powinny korzystać z niego osoby nieuprawiające sportu. Masaż sportowy nie jest również zalecany dla osób z problemami ze strony układu krążenia i z chorobami nowotworowymi. Nie powinno się korzystać z masażu sportowego w czasie infekcji (w tym przeziębienia) oraz rekonwalescencji.

 


 

MASAŻ RELAKSACYJNY

 

Masaż relaksacyjny, zgodnie z nazwą, ma na celu uspokojenie organizmu oraz wprowadzenie go w stan relaksu. To doskonała forma terapii niemal dla każdego – pozwalająca m.in.: zredukować napięcie mięśniowo – nerwowe, zrelaksować umysł, uzyskać uczucie pełnego odprężenia i zmniejszyć poziom stresu. Masaż relaksacyjny zatem sprawdza się zatem zarówno w stanach zmęczenia fizycznego – na przykład po długotrwałym wysiłku sportowym, jak i zmęczenia umysłowego – po ciężkim dniu w pracy, czy doświadczeniu stresującej sytuacji. Jest to bardzo delikatny zabieg, prowadzony w spokojnej, wyciszającej atmosferze, która pozwala pacjentowi oderwać się od problemów i rozluźnić się w pełni.

 


 

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

 

Masaż bańką chińską likwiduje dolegliwości bólowe, np. bóle kręgosłupa czy bóle migrenowe, a także pomaga w walce z cellulitem, pozwala na wymodelowanie sylwetki. Stawianie baniek stosowane jest także często w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Bańki chińskie przynoszą bardzo pozytywne efekty w zwalczaniu cellulitu, ponieważ następuje poprawa cyrkulacji krwi oraz chłonki – dzięki przekrwieniu poprawia się metabolizm. Działanie mechaniczne zaokrąglonej podstawy bańki sprzyja usuwaniu martwego naskórka oraz wygładzaniu powierzchni skóry. Masaż bańką chińską sprzyja również działaniu odprężającym i relaksującym.

 


 

MASAŻ TWARZY

 

Masaż twarzy polega na uciskaniu, oklepywaniu lub delikatnym oszczypywaniu określonych partii twarzy. Działa przede wszystkim przeciwzmarszczkowo – to prosty sposób na spłycenie kurzych łapek czy bruzd wargowo-nosowych. Warto na rytuał masowania twarzy poświęcić 20 minut dziennie, by już po 10 dniach zobaczyć różnicę w wyglądzie skóry i poprawie owalu twarzy. Potem zaleca się zrobić tygodniową przerwę, by po niej od nowa rozpocząć 10-dniowy cykl.

 


 

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

 

Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową.

 


 

MASAŻ Z ZASTOSOWANIEM APLIKATORA IGŁOWEGO LYAPKO

 

Masaż z zastosowaniem aplikatora wieloigłowego LYAPKO - zmniejsza napięcie mięśni i stres Jest najczęściej stosowany do masażu dużych części ciała tj. plecy, krzyż, lędźwie, okolice pośladków, klatkę piersiową, brzuch i kończyny. Masażer działa pobudzająco, przynosi ulgę w bólach mięśniowo-krzyżowych oraz doskonale uelastycznia skórę. Wałek dr Lyapko jest często używany jako „domowy terapeuta” podczas nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

 


 

MASAŻ Z UŻYCIEM PISTOLETU PNEUMATYCZNEGO

Masaż z użyciem pistoletu pneumatycznego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, łagodzi dolegliwości bólowe w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty oraz likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej.

 


 

OPRACOWANIE (MASAŻ) BLIZN

 

Opracowanie (masaż) blizn - mobilizacja, masaż blizny pooperacyjnej jest procesem, który powinien zostać zapoczątkowany we właściwym czasie. Przyjmuje się, że terapię można wykonywać już w pierwszych dniach po zabiegu, jednak polega ona wtedy na oddziaływaniu na okoliczne tkanki, stosowaniu we właściwym czasie i zgodnie ze wskazaniami niektórych zabiegów fizykalnych. Bliznę po szwach, a właściwie jej strukturę, można poddawać oddziaływaniom terapeutycznym po upływie minimum 3 tygodni od wygojenia. Wykorzystuje techniki miękkotkankowe, jak np. rozluźnianie mięśniowo–powięziowe, terapia FDM, pinopresura, masaż (np. funkcyjny), suche igłowanie czy kinesiotaping. Działanie tych procedur ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości poszczególnych warstw tkanek względem siebie, co pozwala uniknąć niepożądanych zmian w narządzie ruchu. Dodatkowo ma to poprawić wygląd blizny, poprawa kolorytu, zmniejszenie dolegliwości prowokowanych przez bolącą bliznę. Dodatkowo może spowolnić proces jej przerastania, zapobiegając tworzeniu się keloidu. 

 


 

KINEZOTAPING

Kinezotaping - o metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.

gallery photo
gallery photo
gallery photo
gallery photo